Jak skrypt do hipnozy może zniszczyć twoją sesje

Shares

Przeglądając fora internetowe zauważyłem że często padają prośby o podanie skryptów, np:

 • Jutro przychodzi do mnie klient z depresją czy macie na to skrypt?
 • Czy ma ktoś skrypt na to by klient miał halucynacje?
 • Szukam skryptu na odchudzanie!

Z tego wpistu dowiesz się jak skrypty do hipnozy może zniszczyć twoją sesje

Skrypt do …

Więc zastanówmy się czym jest skrypt. Autor skryptu „Hipnotyzer” spisuje sugestie które zostały wypowiedziane podczas sesji (z nagrania) lub też tworzy całe zestawy sugestii polegając na swoim doświadczeniu. Najczęściej skrypty zawierają:

 1. Całą sesje hipnozy – Indukcja hipnotyczna, następnie terapia lub osiągniecie fenomenu hipnotycznego i potem zakończenie sesji
 2. Część sesji hipnozy – Sama część z terapeutyczna lub dotycząca fenomenu

Jednak może to jest to dla Ciebie wspaniałe ułatwienie. Masz skrypt i możesz go przeczytać. Nie będzie trzeba włożyć w tą prace zbyt wielkiego wysiłku. Klient posłucha twojego gadania i jest wszystko pięknie, ale… tutaj właśnie pojawiają się schody.

Skrypt niestety nie odpowiada ci na takie pytania jak:

 • Co on próbuje osiągnąć.
 • Jak to jest osiągnięte.
 • Dlaczego to zadziała.
 • Co zrobić gdy wydarzy się coś niespodziewanego.

Efekt przeczytania skryptu

Po przeczytaniu nie wiesz czy hipnotyzowany zaakceptował sugestie, czy też zostały one odrzucone. Ale to tylko początek, ponieważ instrukcje mogły całkowicie minąć się z problemem, który miał  być rozwiązany za pomocą skryptu. Czytanie skryptu bez zrozumienia procesów które on ma wywołać u hipnotyzowanego, zazwyczaj skończy się porażką. Z tego samego powodu duża część nagrań hipnotycznych jest bezwartościowa.

Hipnoza - Praca ze skryptem.

Więc do czego może się przydać skrypt.

 • Nauka języka hipnozy i budowania sugestii – Czytając kilkukrotnie skrypt lub przepisując go (Jeżeli skrypt jest dobrze napisany),  zauważysz  że będziesz mógł wyrobić w sobie lepsze zrozumienie sugestii i łatwiej je samemu układać.
 • Śledzenie procesu hipnotycznego – Podczas analizy skryptu jest możliwe że znajdziesz większe bloki sugestii które mają za cel osiągnięcie jakiegoś konkretnego efektu, dzięki temu zauważysz jak jest jest on zbudowany i co możesz osiągnąć.
 • Źródło pomysłów – Wybierz to co ci się najbardziej spodobało lub co uznasz za najbardziej użyteczne i wykorzystaj w procesach które będziesz ty prowadzić.

I jeżeli potraktujesz skrypt w ten właśnie sposób, to twoje umiejętności hipnotyczne zaczną szybko wzrastać

Proces Hipnotyczny

Gdy myślisz o tym by osiągać coraz więcej w hipnozie i hipnoterapii, to musisz sie skupić na procesach które zachodzą gdy prowadzisz hipnotyzowanego do wybranego celu. Pomoże ci w tym znajomość tych procesów. Przykładem jest  Indukcja Dave Elmana którą większość hipnotyzerów traktuje jako skrypt, a tak naprawdę jest to proces który składa się z 6 etapów. Dodatkowo podczas indukcji występuje kilka testów,  mają one sprawdzić czy hipnotyzowany podąża za twoimi instrukcjami. Każdy test daje ci informacje zwrotną:

 • Zaliczony – Zaczynam kolejny etap procesu
 • Niezaliczony – Powtarzam poprzedni etap

Tutaj może pojawić się stwierdzenie że „A co się stanie jak klient nie zaliczy testu? On pomyśli że jestem słabym hipnotyzerem.” Na to mogę odpowiedzieć że większość klientów, nawet nie będzie wiedziała że test był przeprowadzony. Zupełnie nie musisz się tym przejmować. Kontynuujesz proces poprzez powtórzenie etapu, który nie został wykonany prawidłowo, zupełnie tak jakby się nic nie stało.

Efekt pracy z procesem

Pracując z procesem uzyskujesz kontrole nad tym jaki efekt mają twoje sugestie. Testy i Feedback pozwalają ci ocenić sytuacje i skuteczniej reagować na niespodzianki (Otrzymacie je od prawie każdego hipnotyzowanego)

Hipnoza - Praca z procesem

Proces Hipnotyczny, Poznaj zasady jego działania

Sama wiedza o tym w jakim momencie dokonać testu. Czy też jakie cele po kolei osiągać daje już sporo elastyczności. Jednak gdy poznasz odpowiedzi na pytania które przytoczyłem opisując braki w skryptach. To uwalniasz swoja kreatywność podczas pracy. Na przykładzie Ominięcia funkcji krytycznej umysłu świadomego w 1 etapie Indukcji Dave Elmana:

 • Co on próbuje osiągnąć. (Ominięcie funkcji krytycznej za pomocą katalepsji małej grupy mięśni)
 • Jak to jest osiągnięte. (Sugestie na rozluźnienie  wskazanej partii mięśni i utrzymywanie tego rozluźnienia)
 • Dlaczego to zadziała. (Klient utrzymując rozluźnienie nie może nimi poruszyć ponieważ jest to fizycznie niemożliwe)
 • Co zrobić gdy wydarzy się coś niespodziewanego. (Techniki zastępcze)

 

Efekt Zrozumienia Procesu

Dostajesz pełną swobodę i elastyczność w prowadzeniu klienta, unikasz też frustracji która może się u niego pojawić gdy kilkukrotnie powtarzasz ten sam etap.

Hipnoza - Zaawansowane Procesy

Co nam daje praca z procesem?

 • Większa kontrola nad przebiegiem naszej pracy, pozwala skupić się na tym co się dzieje tu i teraz
 • Skupienie się na osiąganiu efektów, gdy coś nie wyjdzie to korygujemy nasze podejście lub sugestie i pracujemy dalej
 • Możesz samemu wymyślać sugestie które poprowadzą twojego klienta do celu
 • Elastycznośc w prowadzenius sesji

Podsumowanie

Czytanie skryptu klientnowi = Ignorancja

Zrozumienie procesu = Wolność

Można powiedzieć że Skrypt oznacza pewnego rodzaju niewolę, jesteś w kajdankach sugestii innego hipnotyzera. Im bardziej rozumiesz to co się dzieje z twoim klientem i taktujesz pracę jako proces tym bardziej się uwalniasz.

Proszę podziel się swoimi przemyśleniami na temat tego wpisu w komentarzach poniżej.

 

About the Author Jakub Mikus

Jestem Hipnotyzerem i Hipnoterapeutą. Moją pasją są wszystkie odmiany Hipnozy. Zapraszam Ciebie do kontynuowania przygody z Hipnozą i używania jej w życiu codziennym.

follow me on:
 • Darek napisał(a):

  Doskonała informacja o hipnozie.

 • >